• آقا شیخ علی بشرویه ای

آقا شیخ علی احمدی (بشرویی) پدر مرحوم بدیع الزمان فروزانفر، از بزرگان منطقه بشرویه و از شعرای دوره مشروطه است. وی مدت مدیدی نیز به امر طبابت و مداوای بیماران اشتغال داشته و مهارت و تبحر ویژه ای در این امر به صورت تجربی به دست آورد، یه طوری که مردم محل به معالجه و درمان خود بوسیله تجویزهای ایشان که به شکل سنتی صورت می گرفته اعتماد و اطمینان زیادی داشته اند.

طبق اظهارات مرحوم فروزانفر، ایشان در زمینه علوم فقهی و شرعی نیز اطلاعاتی داشته است و نسبتشان با چند واسطه به مرحوم ملا احمد تونی بشروی می رسد.
در محرم سال 1316 هـ ق که مولف طرائق الحقایق از بشرویه عبور می کرده از ایشان به عنوان امام جماعت مسجد بشرویه نام می برد. با توجه به اینکه وفات ایشان را سال 1335 هـ ش ذکر می کنند و بنابر اظهارات آشنایان ایشان قریب به یک صد سال زندگی کرده اند.
بنابراین تولدشان می بایست اواخر قرن سیزدهم هجری صورت گرفته باشد. مرحوم آقاشیخ علی احمدی دارای 9 فرزند، شامل 5 دختر و 4 پسر بودند که مرحوم فروزانفر پسر دوم ایشان هستند.

در سال 1330 شمسی برای انجام معالجات و درمان و نیز بخاطر کهولت سن و بدلیل اینکه تمامکی فرزندانشان در تهران مشغول زندگی و بعضا تحصیل و تدریس بودند، بشرویه را برای همیشه ترک کرده و حدود 5سال از اواخر عمر خود را در تهران سپری نمودند و سرانجام در امامزاده عبدالله به خاک سپرده شد.

احمدی

 

کلیه حقوق این پورتال متعلق به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌باشد
logo-samandehi
شعار سال 97